Podieľ ENELu v Slovenských elektrárniach a.s. a SPOROPS

Dnes 9. 12. 2014 sme oznámili listom spoločnosti ENEL SpA v Ríme, že máme záujem o kúpu ich podielu v „našich“ Slovenských elektrárniach a.s. Samozrejme naše občianske združenie nemá na takúto kúpu vlastné peniaze, ale ako sme dnes predstavili na tlačovej besede chceme o spoluprácu požiadať vás občanov.

Tu je znenie naše tlačovej správy:

Slovenské elektrárne môžu mať domáceho majiteľa.

Prečo nie?

(Tlačová správa Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska o.z. k založeniu investičného fondu, ktorý sa bude uchádzať o kúpu akcií Slovenských elektrární)

Končí sa éra energetických monopolov a zdroje energie sa vracajú do rúk ľuďom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si získavajú čoraz väčšiu obľubu obnoviteľné zdroje energie. Nielen preto, že sú ekologické, ale preto, lebo umožňujú každému občanovi vlastniť zdroj energie, čo bolo v minulosti nemysliteľné.

To isté však môže platiť aj v prípade klasických teda jadrových a fosílných energetických zdrojov.

Najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku je akciová spoločnosť Slovenské elektrárne. Jej majoritný vlastník, talianska spoločnosť ENEL ponúka svoj 66-percentný podiel akcií. Podľa medializovaných informácií sa o balík akcií uchádzajú štyria záujemcovia, dvaja z Českej republiky, jeden z Číny a slovensko-maďarské konzorcium.

Naša Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska sa domnieva, že nie je dôvod, prečo by nemohli tento podiel v strategicky významnom podniku vlastniť slovenskí občania, aby mali výrobu energie vo svojich rukách.

Nemotivuje nás k tomu populizmus ani falošné vlastenectvo, rovnako za nami nestojí žiadna politická strana či iné politické a skupinové záujmy. Naše presvedčenie sa opiera o čisto pragmatické argumenty. Podstatná je pre nás spätná väzba odbornej a laickej verejnosti, preto sme sa rozhodli náš návrh prezentovať a otvoriť diskusiu na túto tému.

Občianske združenie s názvom Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska sa rozhodlo založiť investičný fond, ktorý by sa uchádzal o kúpu akcií Slovenských elektrární.

O svojom zámere sme informovali predsedu vlády SR Roberta Fica, zástupcov Fondu národného majetku aj Ministerstva hospodárstva SR a ďalších kompetentných inštitúcií a samozrejme aj predstaviteľov samotnej spoločnosti ENEL.

Jednoduché riešenia sa často opomínajú, pretože sa považujú za nereálne, vopred odsúdené na neúspech.

Ale skutočnosť sa často stávajú veci, ktoré nik nepredpokladá, alebo im nik neverí:

  • Pred 30 rokmi nik netušil, že tak rýchlo padne komunizmus a železná opona.
  • Nepredpokladali sme, že každý z nás bude vlastniť osobný počítač, mobilný telefón, smartfón či iné zariadenie.
  • Pred pár rokmi znelo ako utópia, že občan môže mať zdroj vlastnej energie.

Dnes je to všetko realita, podobne ako zásadné zmeny prebiehajúce v energetike.

Rovnako odvážna ale reálna je myšlienka, podľa ktorej občania môžu vlastniť Slovenské elektrárne. Môžu. Prečo nie?

Tejto aktivite je venovaná samostatná stránka: kúpa Slovenských elektrární a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*