Stop plytvaniu!

Vstup údajovUž takmer štyridsať rokov si ľudstvo užíva viac, než mu planéta Zem je schopná dať a zniesť. V roku 2007 sme potrebovali už jeden a pól planéty. Ak naše plytvanie bude pokračovať rovnakým spôsobom, v roku 2050 ľudstvu nebudú stačiť ani dve planéty Zem. Preto je najvyšší čas urobiť zmenu – zastaviť plytvanie.

Uvedené závery sú výsledkom spracovania štatistík a serióznych prepočtov, ktoré sú uverejnené ná stránkach medzinárodnej organizácie Global Footprint Network www.footprintnetwork.org. Obrázok, ktorý je vpravo, bol získaný z týchto stránok. Ukazuje dve možnosti – pokračovať v doterajšom plytvaní, alebo prijať rázne opatrenia smerujúce k náprave. Každému súdnemu človeku musí byť zrejmé, že tá druhá cesta je správna.

Ľudstvo si musí nastaviť zrkadlo. To sa mi povie – ľudstvo. Každý iný, len nie ja. Tak to nebude fungovať. Každý jeden človek by mal zvážiť, aké sú jeho možnosti, čo je pre neho nevyhnutné a čo zbytočný prepych. Napríklad:

 • Musím ísť na nákup autom, keď ta zájdem aj pešo za pár minút?
 • Musím vyhodiť niektoré veci len preto, že vyšli z módy a zadovážiť si namiesto nich iné?
 • Musím si zaobstarať niektoré veci len preto, lebo ich má sused?
 • Musím si nakupovať potraviny v takých množstvách, že ich nestihnem skonzumovať a skončia v odpadoch?

Je veľmi veľa prípadov, kedy z rostopaše alebo v snahe vyniknúť prispievame k všeobecnému plytvaniu. Sú však aj situácie, kedy nie je očividné, že naše správanie nie je rozumné. Nemôžeme riadiť, ak nevieme merať. Mnohé však aj meriame, ale údaje nepoužívame na vytvorenie dostatočnej spätnej väzby. Tak napríklad dostanem vyúčtovanie vykurovacích nákladov len preto, aby som „spravodlivo“ zaplatil, ale nemám možnosť zistiť, ako som na tom v porovnaní so susedmi. Ak je medzi nami niekto, kto plytvá, pri súčasnej metodike rozúčtovania šesťdesiat percent z toho platíme všetci, nielen plytvajúci.

Ešte jeden príklad. Každá bytovka má fakturačné meradlá odberu energie na vykurovanie a teplej úžitkovej vody. Je to až 80% spotreby energií v našich domácnostiach. Tieto údaje máme, lebo na základe nich platíme. Akú však máme šancu porovnať spotrebu viacerých bytoviek? Zájsť za správcom. Ale bytovky môžu mať rôznych správcov. Tak budeme chodiť za rôznymi správcami? Nebolo by rozumné sústrediť tieto údaje na serveroch Internetu? Zobrazím mapu mesta a systém spočíta priemernú spotrebu pre všetky bytovky v meste, určí najmenšiu aj najväčšiu spotrebu. Každá bytovka tam bude mať priradenú ikonu zelenej farby, ak jej spotreba je v blízkom okolí priemeru, napr. v okolí +-10%. Ak bude spotreba nižšia, ikona bude modrej, ak vyššia – červenej farby. Posuniem kurzor myši nad ikonu bytovky a uvidím podrobné údaje. Porovnať zateplené a nezateplené bytovky tak bude veľmi jednoduché. Dá sa to. Len treba chcieť a vytvoriť podmienky pre tých, čo to chcú a vedia urobiť.

Žijem v Liptovskom Mikuláši už viac ako 30 rokov. Mám rád tento kraj, nádheru okolitých hôr, pohľady na zapadajúce Slnko. Urobím všetko pre to, aby toto mesto malo Mapu SPOROPS pre úžitok svojich obyvovateľov a možno aj pre inšpiráciu okolitých miest a návštevníkov Liptova. Tu je návrh, ako by mohla vyzerať Mapa spotreby energií Liptovského Mikuláša.

Mapa SPOROPS

Mapa umožní:

 • Porovnať odbery energií v zateplených a nezateplených bytovkách.
 • Porovnať odbery energií v rôznych mestských častiach.
 • Porovnať odbery energií bytoviek v rovnakých podmienkach s rôznymi technickými opatreniami prijatými na úsporu, napr. bytovku s vyregulovanou a nevyregulovanou vykurovacou sústavou, bytovku s pomerovými rozdeľovačmi vykurovacích nákladov a bez nich.

Na mape uvidíme, kde sú dosahované dobré výsledky v úsporách energií, ale aj bytovky, mestké časti, ktorým sa v porovnaní s inými nedarí.

Po zavedení údajov do Mapy SPOROPS aj v iných mestách – Liptovský Hrádok, Ružomberok, Poprad … bude jednoduché porovnať ich navzájom. Keby v nej boli údaje z celého Slovenska, mohli by sme porovnať spotrebu energií bytoviek v teplých južných oblastiach s našimi spotrebami v chladnejšej severnej časti Slovenska. A keby mapu SPOROPS naplnili aj Česi, Maďari, Poliaci …

Údaje, ktoré nám dá Mapa SPOROPS, pomôžu pri rozhodovaní o prijatí opatrení na zníženie energetickej náročnosti, budeme vidieť, kde sa darí, kde menej. Dá nám jasne najavo, kde môžme nájsť rady pre riešenie našich problémov. Ak získali úsporu iní, nasledujme ich!

Aby takáto mapa spotreby energií Liptovského Mikuláša mohla vzniknúť, oslovím:

 • Primátora mesta MUDr. Alexandra Slafkovského a požiadam ho, aby podporil tento projekt.
 • Správcovské spoločnosti a spoločenstvá vlastníkov bytov, aby nám poskytli údaje za rok 2011.
 • Riaditeľa Gymnázia RNDr. Jozefa Škorupu, aby podporil záujemcov z radov študentov o účasť v tomto projekte – pomoc pri vkladaní údajov do systému.
 • Predstaviteľov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, Detašovaného pracoviska Žilinskej Univerzity v Liptovskom Mikuláši, študentov vysokých škôl, IT firmy z Liptovského Mikuláša a blízkeho okolia požiadam o pomoc pri programovom riešení, testovaní a overovaní aplikácie.
 • Spoločnosti pôsobiace v meste Liptovský Mikuláš a okolí požiadam o sponzorovanie tohto projektu.

Urobím to vtedy, ak nájdem pre jej vytvorenie podporu a/alebo o Mapu SPOROPS bude prejavený všeobecný záujem. Ten môžte vyjadriť kliknutím na značky Facebook pod článkom (Like – Páči sa mi to, Share – Zdieľať). Na stránke Facebook Spoločnosti rozumných spotrebiteľov nám môžte nechať svoj odkaz.

Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska

Mapa spotreby energií Liptovského Mikuláša bude založená na technológiách Google Maps. Vyskúšat si ich môžte na nižšie zobrazenej mape „Podpora pre Mapu SPOROPS“. Dá sa otvoriť v samostatnom okne a môžte vložiť na ňu svoju značku – svoj hlas za Stop plytvaniu!


Zobrazenie mapy Podpora pre Mapu SPOROPS v samostatnom okne

Budem vďačný za každý návrh, podporu a pomoc poskytnutú s cieľom vytvoriť Mapu SPOROPS. Rád sa stretnem s každým, kto bude mať o projekt záujem. Denne sa snažím chodiť na vychádzky s úlohou obísť pomník na Háji Nicovô. Na prechádzke je príležitosť prebrať aj témy z iných oblastí, nadviazať bližšie osobné kontakty, objaviť nové priateľstvá. Pri železničnom priecestí cesty vedúcej na Háj sa snažím byť pol hodinu pred západom Slnka. Mám nesmierne krásne pocity a dojmy z pozorovaní Slnka, ako poslednými lúčmi hladká Liptovskú Maru, sadá za kopec a keď ho už ani nie je vidieť jeho lúče ešte stále osvetlujú Baranec, hreneň Západných Tatier a Kriváň. Kto neverí, nech navštívi Liptov.


Zobrazenie mapy Vychádzka LM – Háj Nicovô v samostatnom okne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*